Ak máte vo vlastníctve stavbu, ktorú ste postavili v minulosti a nie je evidovaná v katastri nehnuteľností, do 1. apríla 2025 ich môžete pomerne jednoduchým spôsobom zlegalizovať.
Možné je dodatočne legalizovať stavby, ktoré boli postavené do 1. apríla tohto roka, teda kým nevstúpila novela do platnosti. „Hovoríme o tom, že v prípade, že mám postavenú nejakú stodolu, šopu, letnú kuchyňu, bazén a prihlásim sa dnes na stavebný úrad, tak idem cez správne konanie, ktoré ho vyslovene dáva priamo do užívania, to znamená – idem priamo na kolaudáciu,“ vysvetlil aktuálne zmeny v stavebnej legislatíve minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smer-SD). Ak chce stavebník dodatočne takúto stavbu zlegalizovať, musí splniť niekoľko podmienok, ako napr., že sa musí jednať o stavbu na pozemku stavebníka a zároveň musí ísť o stavbu, ktorú stavebník bude využívať na ten účel, na ktorý bola postavená. „Pri zápise stavby alebo podzemnej stavby do katastra, ku ktorej kolaudačné rozhodnutie alebo užívacie povolenie nadobudlo právoplatnosť pred 1. októbrom 1976, sa predkladá oznámenie obce, kedy bola stavba alebo podzemná stavba skolaudovaná alebo daná do užívania, aké súpisné číslo jej bolo určené a kto bol jej stavebníkom podľa kolaudačného rozhodnutia alebo užívacieho povolenia; ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v oznámení obce ako stavebník,“ uvádza sa v zákone.
Stavby postavené od 1. októbra 1976 do 31. decembra 1989 sa od 1. apríla tohto roka považujú za stavby postavené v súlade so zákonom, ak spĺňajú dve podmienky. Musia sa nepretržite využívať na svoj účel a vlastník stavby je k tomuto dňu vlastníkom pozemku, na ktorom je takáto stavba postavená alebo má iné právo k pozemku, na ktorom je stavba postavená.
V praxi to znamená, že ak vlastníte napr. letnú kuchyňu, garáž, prístavbu k domu, alebo inú budovu, ktorá bola postavená a nie je súčasťou zapísanej stavby na katastri, je potrebné si tieto stavby dať zamerať geodetom a k zápisu priložiť potrebné tlačivá stavebného úradu.
(TASR, SITA, red.,)
Článok bol publikovaný v PN 2/2024