Obec Plaveč
dnes je 25. 05. (pondelok), čas: 02:18, meniny má: Urban

Oslávili sme 750. výročie Prvej písomnej zmienky

vložený: 14.11.2019, čítaný: 268x

Oslávili sme 750. výročie Prvej písomnej zmienky

Veľká slávnosť sa prednedávnom v obci Plaveč, kde si jej obyvatelia pripomenuli 750. výročie prvej písomnej zmienky. Program trojdňo- vých osláv bol pestrý a na svoje si prišli všetky vekové kategórie. Navyše, na pódiu sa konal historický moment – prítomných pozdravili   dvaja úradujúci starostovia obce Plaveč.

Obecné slávnosti začali v piatok 12. júla na pôde miestneho obecného úradu, kde sa konalo slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva. Okrem domácich poslancov sa ho zúčastnili aj hostia z regiónu, starostovia susedných obcí, primátor Starej Ľubovne, riaditeľ tunajšieho úradu práce a ďalší. ,,Život v našej dedine je od prvej písomnej zmienky je životom desiatok generácií, ktoré sa tu narodili, žili, pretvárali a budovali našu obec neraz v pote tváre. Oslavy obce sú dôvodom na radosť, avšak dáva nám to príležitosť aj bilancovať. Nemali by sme zabúdať na korene, z ktorých sme vzišli, na veľké veci, ktoré naši predkovia urobili, ale aj na chyby, ktorých sa dopustili a mali by sme sa z nich poučiť,“ uviedol, okrem iného, vo svojom príhovore starosta obce Mgr. Peter Šlosár, ktorý v jeho závere vyjadril túžbu, aby občania obce žili spolu a nie iba vedľa seba. ,,Nech je Plaveč domov a miestom pre naplnenie snov tých, ktorí sa tu rozhodnú bývať,“ dodal. V ten istý deň sa na školskom dvore uskutočnila nočná hasičská súťaž o pohár starostu obce, ktorý získal domáci tím. Druhý deň osláv (13.7.) odštartoval na futbalovom ihrisku tradičným domácim turnajom Džatky cup, ktorého sa zúčastnili tímy z obce. Ďalší program osláv sa už sústredil v centrálnom parku obce. Na začiatku bol venovaný deťom pre ktoré si kúzelník Wolf pripravil šou plnú zábavy, kúziel a tanca. Neskôr sa na pódiu predstavila hudobno-zábavná  skupina Bravo. Hity ako V piatok podvečer, Oteckovia či Nikdy nebolo lepšie si mohli stovky prítomných vypočuť naživo v podaní legendárnej skupiny Hex, ktorá si v tomto roku pripomína 30 rokov na scéne. Sobotňajší večer ukončil známy spevák  Suvereno.

Nedeľa (14. 7.) začala slávnostnou sv. omšou v centre obce a celebroval ju košický emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč, ktorý sa prihovoril aj v homílii.  Ku skrášleniu slávnosti prispeli aj deti, mládež a dospelí v krojoch, miestny hasičský zbor a hasiči zo susedného Poľska. Prítomný bol aj predseda Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milan Majerský. Popoludňajší program odštartovali domáce folklórne súbory Plavčanka, Kalina, súbor Majdan z Litmanovej a členovia umeleckej školy Rosnička. Potom už publikum jasalo nad spevom známeho speváka Štefana Šteca. Na jednom pódiu sa všetkým prítomným divákom prihovorili dvaja starostovia obce Plaveč – Mgr. Peter Šlosár, starosta slovenskej obce Plaveč a Petr Beck, starosta českej obce Plaveč, ktorá sa nachádza v okrese Znojmo. ,,Som veľmi rád, že sme dostali pozvanie, ste krásna obec a prajem Vám ďalších minimálne 750 úspešných rokov,“ uviedol P. Beck na pódiu a ako pamiatku na tento deň odovzdal domácemu starostovi pamätnú plaketu. Následné bol pre divákov pripravený darček – viac ako 50 kilová megatorta, ktorú pripravila domáca obyvateľka Lucia Šulíková.

Program vyvrcholil vystúpením skupiny, ktorá sa v Plavči predstavila pred 20 rokmi – Drišľakom. Po ohňostroji bola pre všetkých pripravená zábava so skupinou Level.

                               

kompletné spravodajstvo