Obec Plaveč
dnes je 17. 01. (piatok), čas: 19:40, meniny má: Nataša

Kozelčania pred 100 rokmi urobili správnu voľbu.

vložený: 24.08.2012, čítaný: 1991x

Na Slovensku má každý z kostolov krásnu a zaujímavú históriu, ale hlavne rozhodnutie veriaceho ľudu, ktoré nikde nie je napísané „ z lásky k Ježišovi a jeho Matke sme postavili tento chrám“.


Deň s dátumom 19. august 2012 sa natrvalo zapíše do histórie obce Kozelec, presnejšie do dejín miestnej komunity veriacich katolíkov. Spoločenstvo tejto filiálnej Cirkvi spolu s duchovným otcom Ľubošom Lipkom, s celou farskou rodinou farnosti Plaveč a veriacich blízkeho okolia, totižto prežívalo slávnosť požehnania tunajšieho kostola, ktorý je zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Postavený bol presne pred 100 rokmi a to v roku 1912. Na oslavu storočnice kostola a aj na odpustovú slávnosť Nanebovzatej zavítal k ním Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup, aby požehnal prácu ľudských rúk, krásne obnovený chrám. Bola to vlastne prvá biskupská sv. omša v histórii kostola. Pred tým tam sv. omšu neslávil žiaden biskup. Ľudia si obliekli kostolné šaty, tak ako bolo kedysi v minulosti u veriaceho ľudu zvykom, že každý mal doma odložené sviatočné oblečenie na nedele a sviatky. Tento kostolný šat vyjadroval úctu k Bohu pri návšteve bohoslužieb. Bol prejavom ich zbožnosti a vzťahu k posvätným veciam, či úkonom.


Otec biskup vo svojej homílii povzbudil prítomných, aby mali v úcte Boží chrám, aby sa naďalej s láskou o neho starali. Na jeho obnovených stenách hoci nie je slovom napísané, ale predsa tam je „ Kozelčania z lásky k Ježišovi“.
Na záver slávnosti sa otcovi arcibiskupovi poďakoval miestny pán farár a zároveň mu zablahoželal ku sviatku jeho patróna sv. Bernarda.

Článok napísal: ThLic. Štefan Kosturko

kompletné spravodajstvo